Windows 8 – 10 Wifi Kapalı Açılmama Sorunu

17.03.2022
51
Okuma Süresi: 6 dakika
A+
A-
Windows 8 – 10 Wifi Kapalı Açılmama Sorunu
REKLAM ALANI

Hayatımızın bir parçası haline gelen Diz Üstü bilgisayarlar, benzersiz tasarımları ve teknik özellikleri ile her alanda yaygın bir şekilde tercih ediliyor. Windows 8 – 10 Wifi Kapalı Açılmama Sorunu Özellikle Bakım, donanım değişikliği gibi durumlarda istenmeyen problemler ortaya çıkabiliyor.

Son dönemlerde tüm işletim sistemlerinde ortak bir sorun haline gelene wifi kapalı modda, elle açın gibi bir problemle karşılaşıyorsanız, alt kısımda yer alan çözüm yolları ile bu sorundan nasıl kurtulacağınız hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

Windows 8 – 10 Wifi Kapalı Açılmama Sorunu

Windows 8 – 10 Wifi Kapalı Açılmama Sorunu Dizüstü Bilgisayarınızda zaman içerisinde herhangi bir donanım değişikliği (SSD,HDD,RAM,FAN) yaptıysanız, cihazı sökerken wifi adaptörünü tam takamamış olabilirsiniz. İlk olarak bunu kontrol etmeniz gerekir.

YAZI ARASI REKLAM ALANI

Bazı arkadaşlar bios ayarlarından açılabileceğini söylemiş, fakat bios ile alakalı bir durum olmadığını bilmenizi isteriz. Bilgisayarınıza yeni bir kurulum yapmadan önce Bios ayarlarından ACHİ ve İDE seçeneklerinden İDE seçili olmasına dikkat ediniz.

 • Cmd Komut Sistemi ile Ağ ayarlarını sıfırlama

Başlat – Arama kısmını CMD yazdıktan sonra yönetici olarak başlatın. Ardından alt kısımda yer alan kodları uygulamaya geçin.

1 – netsh int ip reset a.txt (Komutunu yazıp ENTER tuşuna basınız. Bazı bölümlerin sıfırlandığını ve karşılığında TAMAM yazdığınız teyid ediniz.)

2 – netsh winsock reset (Komutunu yazıp ENTER tuşuna basınız. Winsock kataloğunun başarıyla sıfırlandığını teyid ediniz.)

3 – netsh winhttp reset proxy (Komutunu yazıp ENTER tuşuna basınız.)

4 – netsh advfirewall reset (Komutunu yazıp ENTER tuşuna basınız.)

5 – ipconfig /flushdns (Komutunu yazıp ENTER tuşuna basınız.)

Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sorunun giderilip, giderilmediğini kontrol edin.

Bilgisayarın uçak modunda kalmadığından da emin olun.

Sorun halen çözülmediyse, diğer çözüm yollarını deneyin.

 • Aygıt Yöneticisinden Wireless sürücüsünü kontrol etme

Bilgisayar – Özellikler – Aygıt Yöneticisi (Bilgisayar iconuna sağ tıklayın ve özellikler kısmına geliniz.)

windows 8 - 10 wifi kapalı açılmama sorunu

windows 8 – 10 wifi kapalı açılmama sorunu

Aygıt Yöneticisine giriş yaptıktan sonra, Ağ bağdaştırıcıları kısmına tıklayın ve yüklü olan driverleri listeleyin.

windows 8 - 10 wifi kapalı açılmama sorunu

windows 8 – 10 wifi kapalı açılmama sorunu

Üst kısımda gördüğünüz gibi Wireless Yazılımında herhangi bir sorun görünmüyor. Bazı sitelerde driveri kaldırıp, yeni güncel driver kurmaları belirtiliyor, fakat sorun yine çözümlenmiyor.

 • Wifi Güç kazancı sağlamak için, bu aygıt kapatılsın 

Üst kısımda yer alan wireless driver sağ tıklayın ve özellikler kısmından Güç Yönetimi kısmına geliniz. Güç kazancı kısmının işaretli olmamasına dikkat edin. Genelde bilgisayar gücünün azalması ile wifi devre dışı kalabiliyor.

windows 8 - 10 wifi kapalı açılmama sorunu

windows 8 – 10 wifi kapalı açılmama sorunu

 • Denetim Masası Ağ ayarlarını kontrol etme

Öncelikle giriş yapmanız gereken alan : Denetim Masası\Tüm Denetim Masası Öğeleri\Ağ ve Paylaşım Merkezi kısmından sol menüde yer alan, Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin kısmına giriş yapıyoruz. Genelde wifi sorunu olan kullanıcıların Wifi kısmında X İşareti görülecektir.  Sağ tıklayarak bağlantıyı devre dışı bırakıp, daha sonra tekrar sağ tıklayarak bağlantıyı aktif etmeyi denemelisiniz.

windows 8 - 10 wifi kapalı açılmama sorunu

windows 8 – 10 wifi kapalı açılmama sorunu

Not : Ağ kablosu ile bilgisayarınızı internete bağladığınızda sorunsuz çalışacaktır.  Windows 7 ve Windows 10 Wifi açılmama sorunu genelde üst kısımdaki çözüm yolları ile ortadan kaldırılır. Halen sorununa çözüm bulamayanlar için en son denediğimiz yöntem ile sorunu tamamen çözebilirsiniz.

 • Usb Wireless ile Kablosuz ağlara bağlanma ve Bilgisayarın normal wifi sorunu çözme 

Yeni bağlantı ağını bağlamadan önce ilk olarak wifi alt kısımda el ile bağlan, 1 saat sonra seçin.

Daha sonra harici usb wireless adaptörünü bilgisayarınıza bağlayın ve driverlerini kurun. Genelde bu bağlantıdan sonra bilgisayarın normal Wifi bağlantısıda aktif olmaktadır. (Bu şekilde birden fazla bilgisayarda sorun giderilmiştir.)

Normal şartlarda bilgisayarınız internete bağlanıyor, fakat arada kopma gibi sorunlar ortaya çıkıyorsa, üst kısımda yer alan Wifi Güç kazancı sağlamak için, bu aygıt kapatılsın seçeneğinin aktif olmadığından emin olun.

Windows 10 wifi çalışmama sorunları, windows 8 wifi aktif olmuyor sorunlarının çözüm yollarını üst kısımda paylaştım. Aklınıza takılan veya bu sorunu çözememe durumunda uzaktan erişim ile yardımcı olabiliriz.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
 1. Enes dedi ki:

  Bios pilini değiştirdim wi – fi kapalı problemi ortadan kaklktı.

 2. Çağla dedi ki:

  Ben yukarıda dediklerinizi hepsini yaptım ama telefon internete bağlandığı halde Laptop hala bağlanmıyor