USB Aygıtı Tanınmadı Hatası ve Çözümü

29.03.2022
4
Okuma Süresi: 6 dakika
A+
A-
USB Aygıtı Tanınmadı Hatası ve Çözümü
REKLAM ALANI

USB Aygıtı Tanınmadı Hatası ve Çözümü Günümüzde dizüstü bilgisayarlarda ortaya çıkan Usb aygıtı tanınmadı hatasının en önemli nedenleri arasında windows ve anakart sürücülerinin güncel olmamasından kaynaklı olduğunu bilmeniz ve öncelikle bu güncellemeleri kontrol etmeniz gerekecektir. Teknolojinin hayatımızın her alanında kullanılması ile beraber çok farklı sorunlar ortaya çıkabiliyor. Özellikle kullanıcıların bu hatalar esnasında doğru ve hızlı bir şekilde sorunları çözebileceklerini ayrıntılı olarak uygulamalı olarak araştırdık ve yapılması gerekenler konusunda ayrıntıları yazımızda paylaştık.

USB Aygıtı Tanınmadı Hatası ve Çözümü

  • Hızlı Başlangıç Seçeneğini Devre Dışı Bırakın

Denetim Masasından Güç Seçeneklerini kısmına giriş yapın ve ardından “Güç düğmelerinin yapacaklarını seçin” seçeneğine tıklayın.

Şuanda kullanılmayan ayarları değiştir”  kısmına tıklayın.

YAZI ARASI REKLAM ALANI

Hızlı başlatmayı aç (önerilen)” sekmesini devre dışı bırakın.

USB Sürücüsünü Farklı Bir USB Portuna Takın

usb aygıtı tanınmadı hatası ve çözümü

usb aygıtı tanınmadı hatası ve çözümü

USB Aygıtı Tanınmadı Hatası ve Çözümü USB Bellek, Klavye, Yazıcı yada herhangi bir aygıtı devamlı olarak aynı yere takıyorsanız, farklı usb portuna takınız. Genelde zaman içerisinde kullanıma bağlı olarak Usb bağlantı noktalarında bozulmalar meydana gelebilir. Donanımsal bir sorun olduğu halde bunu dışarıdan çözmeniz pek mümkün olmayacaktır.

Windows ve Anakart Güncellemelerini Yapın

USB Aygıtı Tanınmadı Hatası ve Çözümü Bilgisayarınızın son güncellemeleri aldığından emin olun, ardından güncelleme sonrası bilgisayarınızı baştan başlatın ve Usb girişinde aynı sorunun olup, olmadığını kontrol edin.

Bilgisayarınıza sıfırdan kurulum yaptıysanız, kesinlikle gerekli olan güncellemeleri ve eksik yazılımları yüklemeniz gerekecektir. DriverPack Solution driver bulucu ile ücretsiz olarak eksik  yazılımları yükleyebilirsiniz.

Sürücüyü Kaldırma ve Baştan Yükleme

Windows Logo tuşu + R tuşlarına basarak veya arama kısmına çalıştır yazarak devmgmt.msc komutunu yazın ve tamam tuşuna  basın.

Evrensel Seri Veriyolu denetleyicilerine çift tıklayın. Şimdi USB aygıtınızı takınca ve tüm sürücü listesi yenilenir.

Güncel olmayan sürücüleri bu kısımda görebilirsiniz. Usb belleğinizi taktığınızda hatalı bir kısım göreceksiniz, sağ tıklayın ve donanımını kaldırın.  Evrensel Seri Veriyolu denetleyicilerine sağ tıklayın ve donanım değişikliklerini tara  kısmını seçin ve kaldırmış olduğunuz alanın tekrar geldiğini görebilirsiniz.

Bu işlemin ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın ve USB Aygıtı tanınmadı hatasının ortaya çıkmadığını göreceksiniz.

Aktif olan Gizli Aygıtları Kaldırma

Genelde bilgisayar kullanım anında bağlı cihazları Windows Aygıt yöneticisinde görebilirsiniz. Aktif ama görünmeyen aygıtları kaldırmanız için gerekli kodları uygulamanız gerekir. Yazıcı, Tarayıcı vb. Usb aygıtları cihaz yöneticisi kısmında görünmez.

Windows tuşu + R tuşlarına veya arama kısmına CMD yazarak giriş yapın.

Alt kısımda yer alan komutları açılan ekrana sırasıyla uygulayın

set DEVMGR_SHOW_DETAILS=1
set DEVMGR_SHOW_NONPRESENT_DEVICES=1
start devmgmt.msc

Ekrana otomatik olarak Aygıt Yöneticisi kısmı gelecektir. Bu alandan “Görünüm” sekmesini seçip. “Gizli aygıtları göster” seçeneğini etkinleştirmeniz gerekiyor.

Üst kısımda yer alan işlem sonrası gizli olan tüm sürücü aygıt listesini görebilir, “Usb aygıtı tanınmadı” hatalarını ortadan kaldırabilirsiniz.

Bazen birden fazla USB arabirimi kullanılması ile çakışmalar meydana gelebilir. Bunun için ilk olarak ; Laptop elektrik bağlantısını kesin ve pili sökün, yaklaşık 30 dakika sonra tekrar takın ve bilgisayarı çalıştırın.

Regedit ile “USB AYGITI TANINMADI” Sorunu Çözümü

İlk olarak başlat arama kısmına regedit yazın ve HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\UsbStor kısmına sağ tıklayıp değiştir seçeneğini seçin ve değeri 3, tabanı 16 yapın.

USB belleğinizi başka cihazlarda deneyin, bazen usb bellek arızalı olabiliyor.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.