Macbook bilgisayarlarda format nasıl atılır ?

01.04.2022
2
Okuma Süresi: 7 dakika
A+
A-
Macbook bilgisayarlarda format nasıl atılır ?
REKLAM ALANI

Apple tarafından geliştirilen Macbook Bilgisayarlar, tasarım ve performans konusunda oldukça başarılı cihazlar arasında yer alıyor. Macbook bilgisayarlarda format nasıl atılır ? Hafif ve tüm işlemler için ideal bu cihazı diğer laptop modellerinden ayıran en büyük özelliği, kendine özgü bir işletim sistemine sahip olmasıdır.

Macbook bilgisayarlarda format nasıl atılır ?

Ev ve İş ortamında rahatlıkla kullanabileceğiniz, farklı özellikleri ve teknolojisi ile hayal gücünüzü en iyi şekilde yansıtabileceğiniz, Macbook Bilgisayarınızı format işlemi ile yeniden kurmak isteyebilirsiniz. Genelde yavaşlama, donma, bilgisayarı başka kullanıcıya devretme,mavi ve beyaz ekran sorunları,işlem sırasında yanıt vermiyor gibi sorunlar ile karşılaşmanız durumunda kolay bir şekilde nasıl format atabileceğinizi ayrıntılı bir şekilde paylaşacağız.

Macbook  Yedekleme Nasıl Yapılır ?

Bilgisayarınızda önemli verileriniz bulunuyorsa,  ilk olarak Setting (Ayarlar) kısmından Time Machine seçeneğini seçmeniz gerekiyor.

YAZI ARASI REKLAM ALANI
macbook bilgisayarlarda format nasıl atılır ?

macbook bilgisayarlarda format nasıl atılır ?

Tabi bunun başlaması için alt kısımdaki seçeneklere sahip olmanız lazım. Macbook bilgisayarlarda format nasıl atılır ?

  • Mac’inizdeki bir USB, FireWire veya Thunderbolt bağlantı noktasına bağlı bir harici sabit sürücü
  • Ağınızdaki Time Capsule veya macOS Server
  • Ağınızda bir AirPort Extreme baz istasyonunun USB bağlantı noktasına bağlı bir harici sabit sürücü  bulunması gerekiyor.

Alt kısımda yer alan Otomatik Yedekle kısmını işaretleyin.

macbook bilgisayarlarda format nasıl atılır ?

macbook bilgisayarlarda format nasıl atılır ?

Daha sonra Yedekleme diskini seçiyoruz. Boş bir harici disk veya Usb Flash bellek kullanabilirsiniz.

macbook bilgisayarlarda format nasıl atılır ?

macbook bilgisayarlarda format nasıl atılır ?

Tüm Disk içerisinde yer alan dosyaları yedeklemek istemiyorsanız, Sol alt kısımda yer alan Seçenekler kısmını tıklayarak yedeklenmesini istemediğimiz klasörleri alt kısımda yer alan görseldeki gibi + olarak işaretliyoruz. (Alt Resim)

Diski Taktıktan sonra alt kısımdaki ekran gelebilir ?

Harici diski bilgisayarınıza bağladıktan sonra Time Machine kısmına giriş yaparak “Yedekleme Diski Olarak Kullan” seçeneğini tıklamanız gerekiyor. Eğer yedekleme diskini şifrele seçeneğini seçerseniz bu yedekleri sadece şifreye sahip kişi geri yükleyebilir.

Time Machine yedekleme diskini seçerek harici diskinize yedeklemenizi yapabilirsiniz. Ayrıca otomatik yedekleme kısmını pasif hale getirerek, şimdi yedekle seçeneği ile anlık olarak yedeklemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Time Machine’in yedekleme işlemini gerçekleştirdiğini sonraki otomatik yedeklemeye kadar boşta olduğunu bu  simgelerden görebilirsiniz. Yedekleme işleminin tamamlandığını seçeneklerinden görebilirsiniz.

Yedeklemeyi gerçekleştirdikten sonra bilgisayarınıza format atmak için aşağıda yer alan adımları izlemeniz ve yedeği nasıl geri yükleyeceğiniz hakkında resimli olarak anlatımımızı ayrıntıları ile incelemenizde fayda var.

Mac bilgisayarlar (iMac, Macbook, Macbook Air, Macbook Pro) Format Atma Resimli

Normal windows işletim sistemlerinde genelde CD veya USB bellek ile sıfırlama işlemi yapılırken, macbook serisi cihazlarda bunlara gerek duymadan evde ve işyerinde kolay bir şekilde format işlemine para ödemeden, kendiniz cihazı sıfırdan kurabilirsiniz.

  1. İlk olarak bilgisayarınızı tam anlamı ile kapattıktan sonra Option-Command (⌘)-R  tuşlarına basılı tutarak açma  tuşuna basın ve devamında Apple logosunu gördükten sonra tuşlara basmayı bırakın..

2. İlk olarak “Disk izlencesi” kısmını seçin ve yerleşik sabit diski silin daha sonra bu kısımdan çıkarak tekrar kurulum kısmın gelin.

Alt kısımda sabit diski nasıl sileceğiniz gösterilmiştir.

3. Macos’i Yeniden Yükle seçeneğine tıklayın ve format atma işlemine başlayın. Bilgisayar işlemi tamamladıktan sonra tekrar açılma moduna geldiğinde Command-Q tuşlarına aynı anda basın ve sistemi kapatın.  Bu işlem sayesinde aygıtın yeni sahibi kendi bilgilerini kullanarak kurulumu tamamlayabilir.

macbook bilgisayarlarda format nasıl atılır ?

macbook bilgisayarlarda format nasıl atılır ?

Time Machine yedeklemesinden geri yükleme

  • Time Machine’e Geç’i seçin veya Dock’ta Time Machine’i tıklayın.
  • Geri yüklenecek yedekleri bulmak için ekranın kenarındaki zaman eksenini kullanın.
  • Pencere içeriğinin en son değiştiği zamana atlamak için ekrandaki yukarı ve aşağı okları kullanabilirsiniz.
  • Doğru yedeği yüklediğinizden emin olmak için dosyayı seçtikten sonra boşluk tuşuna basın.
  • Seçili olan yedeklemeyi yüklemek için Geri Yükle seçeneğine tıklayın.  Diğer seçenekleri görmek için dosyaya tıkladıktan sonra control seçeneğine tıklayın.

Genel olarak ortaya çıkan sorunlarda Option-Command (⌘)-R tuşuna basmanıza rağmen format atma kısmı gelmeyebilir. Bunun için bilgisayarın wifi ağına bağlı olduğundan emin olmanız ve internet ortamından gerekli yükleme dosyalarını yüklemeniz gerekiyor. HDD yada Recovery bölüntüsü zarar gördüğünde yükleme ekranı çıkmayabiliyor. Bunun için imajı USB’ye yazdırıp bununla boot ettikten sonra, Kurulum ekranında disk izlenceleri ile HDD’ni tamamen formatlayıp temiz kurulum yapınız.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.