İnstagram mı Tiktok mu (Özellik Karşılaştırma)

28.03.2022
52
Okuma Süresi: 10 dakika
A+
A-

mı Tiktok mu genel olarak milyonlarca kullanıcı bulunan bu iki uygulama ile özellikle İnstagram’da Reels özelliği ile birlikte karşılaştırmalar başladı.

İnstagram mı Tiktok mu (Özellik Karşılaştırma)
REKLAM ALANI

İnstagram mı Tiktok mu genel olarak milyonlarca kullanıcı bulunan bu iki uygulama ile özellikle İnstagram’da Reels özelliği ile birlikte karşılaştırmalar başladı. İnstagram’ın Snapchat’ı adete bitirmesinden sonrasında bu kez hedef Tiktok oldu. İnstagram ile birlikte Tiktok uygulaması arasında kararsız kalan kişilerin sayısı çoğaldı. İnstagram Şirketinin başkanı olan Adam Mosseri, sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı açıklamada uygulama geliştirme faaliyetleri çerçevesinde artık fotoğraf yerine videolara ağırlık verileceği duyuruldu.

i̇nstagram mı tiktok mu
i̇nstagram mı tiktok mu

İnstagram mı Tiktok mu Yeni yapılan özellik ve açıklamalarla beraber İnstagram’da video izleme özelliği adına yeni gelişmeler sağlanıyor ve artık fotoğraflar yerine videolara ağırlık verilmesi de bir yandan Tiktok benzeri bir uygulama yolunda gidildiğini göstermektedir. İnstagram algoritmaları artık videoları fotoğraflara tercih edebilecek ve böylece İnstagram’da Tiktok gibi daha fazla video içeriğine sahip olabilecek.

İnstagram mı Tiktok mu İnstagram Reels ve Tiktok Videoları Arasındaki Farklar

İnstagram Reels ve Tiktok videoları arasındaki farklar bakıldığında bazı önemli farklılıklar bulunuyor. İkisi arasındaki en belirgin fark ise Tiktok limiti 1 dakikayken Reelsin 15 saniye ile sınırlı olmasıdır. İkincisi ise müzik platformda izin verilecek ses türü ve müzik hakkında henüz resmi bir açıklamanın olmamasıdır.

YAZI ARASI REKLAM ALANI

Facebook, yakın bir zamanda lisanslı müzikleri piyasaya süreceğini söyledi fakat bu durumda Tiktok ile İnstagram İnstagram mı Tiktok mu karşılaştırılabilir mi yoksa Reels özelliğine mi dahil olacak bilinmemektedir. İnstagram reels ile Tiktok arasındaki farklar bakıldığında,

  • İnstagram mı Tiktok mu Tiktok uygulaması sadece iki senedir tüm dünyada bulunuyor ve Z kuşağı için şimdiden kültürel bir ortak nokta haline gelmiş durumda bu durumda Tiktok’un hızlı bir şekilde artması yeni nesil için İnstagram’ı geride bırakıyor.
  • Tiktok genel olarak 2 milyardan fazla indirmeye sahip olan bir sosyal medya devi haline geldi. İnstagram dahil olmak üzere birçok genç kitleyi kendisine çeken bu uygulama ABD merkezli olan bir dizi uygulamadan daha iyi performansı bulunmaktadır.
  • 2019 sonlarına doğru Tiktok platformunun indirmeleri yükseliş gösterdi bununla birlikte 238 milyondan fazla kullanıcıyla İnstagram’ı geride bıraktı.

Tiktok ve İnstagram Reels Özellikleri

Tiktok ve İnstagram Reels özellikleri ile özellikle işin teknik kısmına inildiğinde birçoğunun aynı olduğu görülmektedir. Tiktok üzerinde düet olarak tanılan özellik İnstagram’da remix olarak karşımıza çıkıyor. Her iki platform üzerinde yüz filtreleri, videolara ses eklemek, efektler ve farklı hızlarda video kayıt etme özelliklerini kullanıcılara sağlamaktadır.

İnstagram mı Tiktok mu Farklılıklara göz atıldığı zaman ilk başta Tiktok’un kullanıcılara daha uzun süreli olarak video kaydı yapabilme özelliği sağlar. Reels genel olarak 15, 30 ve 60 saniyelik aralıklarla klip kaydetme sağlarken Tiktok, 15,60 saniyenin yanı sıra 3 dakikalık video kayıt etme seçeneği sağlıyor.

İnstagram Tiktok İçerik Farklılıkları

İnstagram mı Tiktok mu Tiktok özellikle yeni kullanıcılarına trendlerini denemeleri için güvenli bir alan yaratmaktadır. İnstagram Tiktok farklar konusunda özellikle yüz binlerce insan Tiktok üzerinde çeşitli danslar yapabilmektedir ve İnstagram Reels içerikleri profil ızgaralarda yayınlandığı için insanlar daha çekingen davranabilmektedir.

İnstagram reels ile akalı bir diğer sıkıntı da aile ve arkadaşlarınızın çoğunun videoyu görme olasılıklarının yüksek olmasıdır. Tiktok sizin için adını verdiği sekmesiyle karşınıza gelir ve genelde tanımadığınız insanları çıkartır. İnstagram Tiktok farklılıkları bakıldığında,

  • İnstagram genel olarak fotoğraf paylaşma özelliği ile Tiktok uygulamasından ayıran en önemli özelliğidir, Tiktok üzerinde bu imkân bulunmaz bunun dışında keşfet gibi veya hikâye izleme durumu Tiktok ile benzer özellikleridir.
  • Dijital içerik üreticileri genellikle Tiktok üzerinde çekilen içeriklerin kullanıcılarla etkileşime girmesinin İnstagram’a oranla çok daha yüksek olduğunu söylemektedir. Tiktok kullanıcıları videolara düet yaparken veya yorum yaparken birbirileriyle arkadaşmış gibi davrandıkları görülüyor.
  • Genel olarak İnstagram story özelliği ile Snapchat uygulamasını bitirmişti bu sefer de yeni özellikleri ile birlikte Tiktok uygulamasını bitirmeye doğru ilerlemektedir. Özellikle son çıkarttığı uygulama olan Reels ile Tiktok uygulaması arasındaki farkları kapatmaya çalışıyor.

İnstagram Reels Nedir?

İnstagram’ın yeni özelliği olan reels özelliği hikâye oluşturulduğu zaman mevcut olan farklı seçenekler arasından seçim yapabilirler. Bu özellikler İnstagram ana sayfasının solundaki kameraya tıklayarak sonrasında ekranı sağa kaydırarak bulabilirsiniz. İnstagram mı Tiktok mu İnstagram reels genel olarak 15 saniyelik kısa bir video formatı olmaktadır ve bu 15 saniye içerisinde kullanıcılar müzik veya orijinal kayıt ekleyerek videoların hızını değiştirebilir veya AR efektleri ekleyerek Reels içeriklerini düzenleyebilirler.

Kullanıcı olan kişiler kaydı bitirdikleri zaman film rulosundan bir küçük resim ekleyebilirler veya videosundan alınan küçük resmi düzenleyebilecekler. Tiktok üzerinde benzer şekilde bir kullanıcı istediği hızda kaydı başlatabilecek veya kaydı durdurabilecektir. Reels ile kısa biçimli bir videoda çok fazla yaratıcılık ortaya çıkartmış durumda ve aynı zamanda dünyanın her yerinden içerik oluşturucuların ve İnstagram’ın Reels kullanmaya istekli oldukları gündeme gelmektedir.

Tiktok Özellikleri Nedir?

Tiktok son senelerin en popüler ve aynı zamanda en fazla dikkatleri üzerine çeken uygulama olmaktadır ve günümüzde 1 milyardan fazla kişi tarafından kullanılmaktadır. Tiktok uygulaması genel olarak kullanıcıların genellikle arka planda müzik veya dublaj olan 15 saniyelik videoları oluşturmaya olanak sağlar aynı zamanda dans, klip veya eğlence içeriklerini çekmeye olanak sağlar. Birkaç videoyu art arda ekleyerek daha uzun videolar oluşturulmaktadır. İnstagram mı Tiktok mu Tiktok özellikleri nelerdir bakıldığı zaman,

  • Tiktok uygulaması üzerinde yapılan son düzenlemelerle video limiti 3 dakika oldu bununla birlikte kullanıcılar yaratıcılıklarını sergileyerek profesyonel video içerikleri üretilmeye başlandı.
  • Akım üzerine akım meydana getiren Tiktok, milyonları kilitleyen bir uygulama haline geldi ve Z kuşağı ile çılgınlık derecesinde popüler bir uygulama haline gelmiş durumda.
  • Tiktok kuralları ile Tiktok üzerinde kullanıcı olmak için 13 yaşından büyük olmak gerekiyor ve 18 yaş altı olan kişilerin ebeveynleri tarafından onay verilmesi gerekmektedir.
  • Tiktok içinde yapılan genel bir gezinti sayesinde bile çok küçük yaşta kullanıcı olduğu görülmektedir ve Tiktok üzerinde düzenli paylaşım yapan içerik üreticileri de Tiktoker olarak adlandırılıyor.

Hangi Platformda Daha Fazla Takipçi Var?

Tiktok, İnstagram uygulamaları karşılaştırıldığında hangi platformda daha fazla takipçi sayısının olduğu merak edilmektedir. İnstagram hala Tiktok uygulamasından daha geniş bir kitleye sahip olmaktadır ve küresel olarak yaklaşık 1,8 milyardan fazla indirilmiş durumda.

İnstagram mı Tiktok mu Kasım 2019 senesi ile Sensor Tower, Tiktok uygulamasının 1,5 milyar kez indirilme kilometre taşına ulaştığını söyledi. İnstagram, genel indirmelerde Tiktok uygulamasını geçse de infografik olarak Tiktok’un yeni kullanıcı büyüme oranı İnstagram’dan daha yüksek görülmektedir. Yani yeni kullanıcı büyümesinde bulunan bu karşıtlık durumu büyük ölçüde İnstagram’ın halihazırda yerleşik bir sosyal medya uygulaması haline getirirken Tiktok uygulamasının pazarda hala yeni olmasından kaynaklandığı bilinmektedir.

İnstagram mı Tiktok mu İnstagram 2022 ile 12 yaşını doldurmaktadır ve Tiktok ise 2022 senesinde 738 milyon yeni kullanıcıyı bünyesine eklemiştir. Bir yıldaki mevcut kullanıcıları İnstagram’dan daha yüksek bir indirmeye sahip olmaktadır. Tiktok uygulamasında yeni kullanıcı büyümesi üst sıralar üzerinde yer almaya devam etmektedir ve Şubat 2020 senesi ile yaklaşık 113 milyon kurulum ile küresel çapta telefonlara indirilen oyun dışı uygulama haline geldi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.